Наши пријатели

Македонија го почнува Европското Првенство. Прв противник – Словенија

39646753951_b07205a497_b

Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија вечерва со натпреварот против Словенија од 19:30 часот во Загребска Арена, го почнува настапот на своето петто Европско Првенство.

По одработените два тренинзи во Загреб, нашите репрезентативци се чувствуваат подготвени за предизвикот кој ги очекува. Селекторот Раул Гонзалез во Хрватска допатува со 19 ракометари, а синоќа ги одреди 16-те кои ќе настапат на првата средба:

Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски
Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски, Аце Јоновски
Крила: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски
Кружни напаѓачи: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски

Последниот натпревар против селекцијата на Словенија, нашата репрезентација го одигра пред точно една година, кога во средбата од групната фаза на Светското Првенство во Франција, Словенија славеше со 29-22. Последниот меѓусебен дуел на овие две селекции на Европските Првенства се случи во јануари 2012 година, кога Македонија славеше со 28-27 во борбата за петтото место на Првенството.

Натпреварот помеѓу Македонија и Словенија вечерва почнува од 19:30 часот, а претходно во нашата група од 17:15 часот ќе се сретнат Германија и Црна Гора.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright