Наши пријатели

Информација за младински шампионати 2019 година во женска конкуренција

лог

 

Денес во канцелариите на ЕХФ во Виена беше направена поделба на групите за младински категории во женска конкуренција (W17) и (W19) кои ќе се одиграат летото 2019 година.

За генерацијата до 17 години Македонија ќе биде учесник на шампионатот во Италија (03-09.08.2019 година), каде ќе учествуваат и Чешка, Полска, Турција, Белорусија, Исланд, Италија, Косово, Израел и Азербејџан.

Додека ЕХФ Шампионатот  за генерацијата до 19 години,  Македонија ќе биде учесник во Литванија (15-21.07.2018 година) заедно со репрезентациите на  Чешка, Литванија, Турција, Македонија, ШвајцаријаФарски Острови, Косово и Грузија.

Ждребката е на ден 07.11.2018 со почеток во 14:30 часот и ќе можете да ја проследите во живо на EHF EURO Facebook и YouTube channel.

 

Со почит,

Ракометна Федерација на Македонија

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright