Вардар прв полуфиналист во женскиот Куп на РМ

Вардар прв полуфиналист во женскиот Куп на РМ

Ракометарките на Вардар ја оправдаа фаворитската улога и со високо водство во текот на целиот натпревар против Овче Поле СУ, заслужено славеа со убедливи 48-14, за пласман во полуфиналето од Купот на Македонија во женска конкуренција.

Предводени од Сара Ристовска која постигна 14 погодоци и заедно со Кликовац и Човиќ кои искомбинираа уште 22 гола, Вардарки до полувремето имаа водство од 21-7, кое без проблеми го задржаа и зголемија до крајот за конечен триумф од 48-14. Во составот на Овче Поле СУ, најпрецизна беше Јованка Китановска со 7 голови.

[Записник од натпреварот]

Преостанатите три натпревари од четвртфиналето во женскиот Куп се играат во сабота, а се среќаваат:
(14:30) Вардар Јуниор – Пелистер 2012
(14:30) Куманово – Ѓорче
(17:00) Металург – Прилеп

Полуфиналните средби и финалето се предвидени да се играат на 7 и 8 мај 2016.

Инаку, покрај натпреварите од женскиот Куп, викендов ќе се одиграат и натпреварите од осминафиналните групи во Купот во машка конкуренција (Делегирање).

 

Фото: 24 Ракомет

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како