Сениорките поразени во Словенија

Сениорките поразени во Словенија

Сениорската  женска репрезентација на Македонија доживеа пораз од 35-17 на гостувањето кај Словенија во рамки на Квалификациите за ЕП 2016. 

На натпреварот игран во Марибор, Словенија со цврста одбрана и успешни контра напади уште од почетокот, го превзема водството кое достигна до резултат 17-3 по 20 минути игра. Нашите ракометарки ја консолидираа играта до полувремето и намалија на 18-8, но иако солидно го почнаа и второто полувреме, Словенија со нова одлична игра во одбраната на која се придодадоа и расположените голманки, ја зголемија предноста за конечен триумф од 35-17.

Најдобар стрелец кај Македонија беше Теодора Керамичиева со 5 постигнати голови, додека по 3 пати реализираа Саздовска и Гакидова. Кај Словенија, Барбара Лазовиќ беше најефикасна со 6 погодоци.

Ова беше трет натпревар од Квалификациската група за ЕП за нашата репрезентација, а четвртиот се игра веќе во сабота, против истиот противник, но во Скопје. Македонија и Словенија ќе се сретнат во СРЦ „Кале“ од 20:00 часот. Влезот за тој натпревар ќе биде слободен.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации