Наши пријатели

Сениорките поразени од Хрватска за крај на Квалификациите за ЕП

makedonija-hrvatska2

Сениорската женска ракометна репрезентација на Македонија со пораз од 35-19 против Хрватска ги заврши Квалификациите за ЕП 2016 што ќе се игра во Шведска. Избраничките на Симе Симовски, на последното гостување во Риека, немаа сили да се спротистават на фаворизираниот противник, кој водеше во текот на целата средба и заслужено славеше на крајот.

Македонија на натпреварот настапи без капитенот Елена Ѓорѓиевска која се повреди на последната средба во Скопје во четвртокот, а Хрватска тоа знаеше на најдобар начин да го искористи и рано во натпреварот поведе со 8-1. Ја поправија играта нашите ракометарки во продолженето, но Хрватска одигра одигра без поголеми падови и на полувреме веќе имаше предност од 17-7. Во неколку наврати во второто полувреме разликата се намали на помалку од 10 голови, сепак Хрватска со нова серија дополнително зголеми за во мирната завршница слави со 35-19.

По три голови во нашиот состав постигнаа Ристовска, Митова, Ливриниќ и Јовановска како најпрецизни, додека Андреа Пенезиќ беше најдобар стрелец кај Хрватска со 7 голови. Со оваа средба се компетираа квалификациите за ЕП 2016, кои Македонија ги заврши без победа. Пласман на континенталниот шампионат од нашата група обезбедија Хрватска, Црна Гора и Словенија.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright