Наши пријатели

Работнички слави против Охрид за почеток на Суперлигата

DSC_0942

Предводен од расположениот Вања Илиќ кој постигна 13 голови, тимот на Работнички успешно ја отвори новата сезона во ВИП Машката Суперлига, совладувајќи го Охрид на домашен терен со 30-24.

Почетокот од натпреварот во Спортскиот Центар „Форца“ во Скопје, му припадна на тимот на Охрид, кој преку неколку добри реализации и контра напади прв поведе со 4-1. Охриѓани ја одржуваа предноста во првиот дел од полувремето, но Вања Илиќ најпрво предводеше серија на Работнички од 5-1 за пресврт и превземање на водството, а потоа и со вкупно осумте гола во првите 30 минути од натпреварот да му донесе предност на скопскиот состав на паузата од 14-11.

Златко Мојсовски, Мите Стоилов и браќата Маркоски одлично ја предводеа играта на домашниот состав, кој на стартот на второто полувреме и дополнително ја зголеми предноста до највисоки 19-12. Тимот на Охрид, главно преку Караиванов и Павловиќ, ја консолидираше играта во продолжението, но не доби многу шанси за фаќање резултатски приклучок во завршницата и Работнички го приведе натпреварот кон крај за заслужен триумф од 30-24.

Вања Илиќ со 13 постигнати голови беше најдобар стрелец во победничкиот состав, каде Никола Маркоски и Златко Мојсовски додадоа 6, односно 5 голови. Во тимот на Охрид, Мите Караиванов реализираше 8 голови, а Дарко Павловиќ беше стрелец на 5 гола.

ЗАПИСНИК ОД НАТПРЕВАРОТ

Првото коло во ВИП Суперлигата продолжува утре со натпреварот помеѓу Прилеп и Пелистер од 19:00 часот, а за недела се предвидени уште две средби: ГРК Борец – Металург 2 и Пролет – Радовиш. Колото се комплетира со натпреварот во среда помеѓу Вардар Јуниор и Металург.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright