Наши пријатели

Пораз на Јуниорите од Холандија. Продолжуваат во борба за 9 до 16 место на ЕП

rakomet-makedonija-danska-u20_0

Јуниорската репрезентација на Македонија го забележа третиот пораз во групната фаза од Европското Првенство што се игра во Данска не успеа да се пласира меѓу најдобрите осум репрезентации во Европа. Во вторник, избраниците на Александар Јовиќ го продолжуваат натпреварувањето во борба за пласман од 9 до 16 позиција.

Слабата одбрана и големиот број примени голови пред се во првото полувреме, беа главна причина што нашите репрезентативци доживеаја пораз од Холандија со 33-30. Холанѓаните водеа во текот на целото прво полувреме, кое го завршија со водство од 17-11. Избраниците на Александар Јовиќ успеаја да корегираат некои сегменти од играта и се обидоа да се вратат во делови од второто полувреме, сепак не доволно за да дојдат до пресврт. Противникот знаеше да ја задржи предноста, нанесувајќи му го на нашиот тим третиот пораз во групната фаза.

Македонија како четврто-пласирана од групата Ц продолжува во групата И2 во која ќе разигрува за пласман од 9 до 16 позиција и во која вкрстува со трето и четврто-пласираните селекции од групата Д – Унгарија и Шведска. Следниот натпревар против Шведска го играме во вторник од 18:00 часот, додека со Унгарија се среќаваме во среда од 20:00 часот.

По завршувањето на овие две средби следува слободен ден (четврток), а во петок и сабоота ќе одиграме уште два натпревари за дефинирање на конечниот пласман на ЕП.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright