Наши пријатели

Полска и Гдањск домаќини на квалификацискиот турнир за ОИ

belorusija-makedonija-naredeni-615x400

Светската Ракометна Федерација (ИХФ) денеска ги објави имињата на земјите кои ќе ги организираат трите квалификациски турнири за Олимписките Игри во Рио 2016. Репрезентацијата на Македонија својот турнир ќе го игра во Гдањск во Полска против Чиле, Тунис и домашната репрезентација.

Со официјализацијата на оваа информација која се најавуваше во изминатиот период, Македонија во периодот од 8 до 10 април ќе ги одигра трите средби во Гдањск, во борба за некое од првите две места во групата кои водат до историски пласман на ОИ. Веќе е познат и распоредот на одигрување на натпреварите на квалификацискиот турнир:

08.04. Македонија – Полска
09.04. Македонија – Тунис
10.04. Македонија – Чиле

Најдоцна еден месец до почетокот на турнирот, поточно најдоцна до 8 март 2016 година, репрезентациите учесници ќе го соопштат својот поширок список на ракометари кои ќе им бидат на располагање за овие три средби.

Инаку, покрај Гдањск и Полска кои ќе бидат домаќини на првиот турнир, Малме (Шведска), односно Хернинг (Данска) ќе бидат организатори на останатите два квалификациски турнири за пласман на Олимписките игри.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright