Наши пријатели

Младинците убедливи против Брукина Фасо за втора победа на СП

20232701_1198485243588977_2119707285622081799_o

Младинската машка ракометна репрезентација на Македонија (до 21 година) ја оствари втората победа од исто толку одиграни натпревари на Светското Првенство во Алжир, откако денеска со убедливи 48-20 ја совлада селекцијата на Брукина Фасо.

По првите 10 минути од средбата веќе беше 8-2 за Македонија, а првото двоцифрено водство дојде во 20-та минута кога нашиот состав поведе со 13-3. Селекторот Иле Темелковски ја искористи можноста и да одмори дел од првотимците и да им даде посериозна минутажа на резервните ракометари, додека разликата на семафорот постојано се зголемуваше. На полувреме се замина со 23-8 за Македонија, а рутинската завршница ги донесе конечните 48-20.

Димитар Димитриоски со 8 голови заврши како прв стрелец во нашиот тим, Дарио Петровски додаде 7 голови, а по 6 реализираа Иван Џонов и Давор Палевски. Лазаревски, Танкоски и Шилегов постигнаа по 5 гола, а во листата на стрелци се запишаа и Нелоски со 2, односно Јагуриновски, Велковски, Кузмановски и Крстевски со по 1 гол.

Со оваа втора победа во втората средба, Македонија го дели првото место на табелата со селекцијата на Шпанија. По една победа досега имаат Тунис и Бразил, додека без триумф се Русија и Брукина Фасо. Утре на програмата е веќе третото коло, во кое Македонија се среќава со Тунис од 19:00 часот по македонско време.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright