Наши пријатели

Македонија ја совлада Чешка и се пласираше на СП 2017

25

Сениорската машка репрезентација на Македонија го обезбеди своето петто учество на Светските Првенства, откако синоќа во фантастичен натпревар во Скопје ја совлада Чешка со 34-27.

Пред преполните трибини на ВИП Арената „Борис Трајковски“, нашите репрезентативци одиграа одличен меч кој го контролираа од самиот почеток и успеаја да ја анулираат негативата од шест гола од првиот натпревар од баражот што се одигра во Злин. Натпреварот кој поради важноста, но и поради тоа што беше означен како последен на долгогодишните предводници на репрезентацијата – Наумче Мојсовски и Филип Миркуловски, изобилуваше со емоции, а нашиот тим знаеше како да извлече дополнителна мотивација од тој момент и на присутните да им понуди меч за паметење.

Предводена од Миркуловски, Мојсовски и Манасков кој блескаше во првото полувреме, Македонија веќе по 17 минути игра стигна до посакуваната предност од шест гола (11-5). Серијата од 7-0 пред крајот на полувремето на нашите репрезентативци им донесе и 9 голови разлика, па иако Чесите пред паузата намалија, Македонија замина на одмор со висока предност од 19-11. Во второто полувреме, по реализацијата на Гоце Георгиевски разликата прв пат стана двоцифрена (23-13) и од тој момент па до крајот таа постојано се движеше над границата од шест голови. Избраниците на Лино Червар го издржаа и последниот налет и обид на Чешка во завршницата да го намали резултатот и заслужено славеа со 34-27. Дејан Манасков беше прв стрелец во нашиот тим со 11 погодоци, а меѓу најпрецизните беа и Кирил Лазаров со 8 и Филип Миркуловски со 6 голови.

Со овој триумф, Македонија го задржа континуитетот на настапи на големите натпреварувања, обезбедувајќи учество на петтото Светско Првенство што ќе се одржи во Франција во јануари 2017 година.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright