Наши пријатели

Кадетките втори во Никшиќ, Владева е најдобар голман

kadetki-vo-niksic-624x351

Репрезентацијата на Македонија за ракометарки до 17 години го освои второто место на пријателскиот турнир во Никшиќ, кој го организираше домашниот клуб Левалеа.

Нашите девојки забележаа две победи и двапати одиграа нерешено, што не беше доволно да се стигне првопласираниот Будуќност.

Репрезентацијата предводена од Јулија Црвенковска го совлада домашниот Левалеа и Младост, додека одиграа нерешено со Будуќност (15-15) и со Бар. На последниов меч нашата селекција имала предност од 10-6 на полувреме, сепак не успеала да победи.

За најдобар играч на турнирот е прогласена македонската репрезентативка, Јована Владева. Оваа наша селекција се подготвува за Европското првенство кое од 13 до 23 август ќе се одржува во Скопје.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright