Наши пријатели

Девојките поразени од Црна Гора на отворањето на Квалификациите

image-31642a738010146ead41ad8929b8763db2c364076042bd3df191e740f9012385-V

Македонската женска сениорска репрезентација со пораз од фаворизираната Црна Гора ги стартуваше Квалификациите за ЕП, откако денеска загуби на гостувањето во Бар со 21-14.

Црногорките го започнаа натпреварот со одлична игра во одбраната, а предводени од Булатовиќ која постигна три гола во првите 7 минути од натпреварот, најпрво поведоа со 4-0, а потоа и со 7-2. Сепак, Николиќ, Саздовска, Ристовска и Елена Ѓеорѓиевска постигнаа четири погодоци за Македонија во следните 4 минути и намалија на 8-6. До полувремето Црна Гора успеа повторно да го зголеми водството, кое сепак на паузата изнесуваше достижни 4 гола разлика (12-8).

Но слично како во првото, така и на почетокот на второто полувреме Црна Гора добро го затвори својот гол, па со нова серија од 4-0, на нешто повеќе од 20 минути до крајот се одлепи на 16-8. Искусниот противник знаеше како да ја задржи предноста во остатокот на натпреварот, па и покрај обидите на избрнаичките на Симе Симевски да фатат резултатски приклучок, го приведоа мечот кон крај за конечна победа од 21-14.

Елена Ѓеорѓиевска со 4 постигнати голови заврши како најпрецизна во нашиот тим, каде 3 голови додаде Сара Ристовска, а по 2 постигнаа Јована Саздовска и Зорица Десподовска. Во листата на стрелци се запишаа и Керамичиева, Николиќ и Ливриниќ со по 1 постигнат гол.

На другиот натпревар од нашата квалификациска група што се одигра денеска, нашиот следен противник Хрватска ја совлада Словенија на свој паркет со 27-19.

По средбата во Бар, Македонската женска репрезентација се враќа во Скопје каде веќе во сабота ќе се сретне со Хрватска. Тој натпревар ќе се игра во СРЦ „Кале“ од 20:15 часот.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright