Наши пријатели

Металург го доби дербито со Зомимак

metalurg so Zomimak

Првото дерби сезонава во плеј офот на машката Супер лига им припадна на ракометарите на Металург кои пред домашна публика со 22-21 (10-10).

Средбата во Автокоманда немаше почеток каков што посакуваа домаќините и екипата на Зомимак долго време го контролираше резултатот. Така беше до 13. минута, кога Металург израмни на 4:4, а потоа и поведе, во 24. минута, 8:7. Двете екипи имаа свои периоди и свои водства, кои никогаш не беа поголеми од два гола. Металург своето највисоко водство го стекна во 27. минута, кога поведовме со 10:8. Сепак, до полувреме Зомимак постигна два гола и на одмор се замина при резултат 10:10.

Зомимак имаше водство и во текот на второто полувреме, кога се разви жестока битка за секоја топка, за секој гол. Во 57. минута гостинскиот тим поведе со резултат 19:21. Но, со одличниот финиш на Металург и со успешните одбрани на капитенот Никола Митревски, домаќините успеаја да постигнат три едноподруго гола и да го добијат овој важен натпревар, со резултат 22:21.

Статистика од натпреварот – Металург-зомимак

Повеќе фотографии од натпреварот на www.rkmetalurg.mk

 

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright